Biudžetinė įstaiga. Vytauto g. 12, LT-90123, Plungė
Tel. (8 448) 73 166. Faks. (8 448) 71 608. El. p. savivaldybe@plunge.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 188714469
Spausdinti
English
 
 
 Pradžia
Aktuali informacija
Prisijungimas gyventojams

 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829303101
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Rugpjūtis
    2021     
 

 

Naujienos
Plungės skautai kaimiškųjų bendruomenių jaunimą kvietė pasijusti pilnaverčiais namų gyventojais

 


 


Plungės skautai jau nuo balandžio pradžios intensyviai įgyvendina projektą „Čia – namai“. Tai viešosios įstaigos „Atviros Lietuvos fondas“, veikiančios kartu su viešąja įstaiga „OSFL Projektai“ ir viešąja įstaiga „Geri norai LT“ kaip Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo Aktyvių piliečių fondo Lietuvoje operatorius, finansuojamas projektas.

Iš pradžių daug nerimo kėlę projektiniai renginiai vos prasidėję pasirodė besą smagūs, įdomūs, įtraukiantys ne tik projekto vykdytojams, bet ir dalyviams. Tad nespėjome apsižvalgyti, kaip projekto įgyvendinimas persirito į antrą pusę (jau praėjo ir mokymai įgyvendintojų organizacijoms, ir projekto pristatymas, ir pusė renginių bendruomenėse, ir kaimiškųjų bendruomenių sąskrydis). Tad metas stabtelėti ir apžvelgti nuveiktus darbus. Taip pat susiplanuoti būsimus.

 

Mokymai organizacijoms stiprinti

Veiklas pradėjome nuo mokymų. Nes negali dalintis žiniomis, jei jų neturi, negali perduoti sukauptos patirties, jei nežinai, kaip tai daroma.  

Taigi, balandį ir gegužę mūsų skautai ir partnerio – Žlibinų kaimo bendruomenės – atstovai kibo į mokslus. Pirmiausia su aktoriumi, pedagogu, Vytauto Didžiojo universiteto docentu, televizijos laidų vedėju Vytautu Kontrimu mokėmės viešojo kalbėjimo ir diskusijų vedimo („Kaip kalbėti, kad tave išgirstų“). Vėliau su Klaipėdos vaikų laisvalaikio centro neformaliojo švietimo renginių organizavimo mokytoja Augustina Norvile gilinomės į renginių organizavimo peripetijas („Renginių organizavimas be streso“). Galiausiai teatro ir retorikos mokytoja ekspertė, LMTA dramos terapijos dėstytoja psichodramistė, režisierė Vida Lipskytė mokė pajausti savo kūną, supažindino su atsipalaidavimo technikomis stresui valdyti, pratimais, padedančiais kurti saugią aplinką, papasakojo, kaip prisistatyti, pažinti grupę, kokios užduotys lavina vaizduotę, spontaniškumą, pristatė refleksijos formas ir prasmę („Pajausti save ir aplinkinius").

 

Projekto pristatymo  vaizdo siužetas

Per mokymus supratus, kokio didžiulio darbo ėmėmės, laukė labai svarbi užduotis – suorganizuoti projekto „Čia – namai“ pristatymo renginį. Ši misija pasirodė neįmanoma dėl itin griežtų karantininių suvaržymų. Tačiau, vadovaudamiesi posakiu, kad nenorintys dirbti visada ras tam priežastis, o norintys – priemones, su mūsų projekto koordinatorės Živilės Kubilienės pagalba radome sprendimą – nusprendėme sukurti projekto pristatymo vaizdo siužetą. Viena iš Plungės skautų vadovių tuoj ėmėsi darbo ir parašė scenarijų. Nuspręsta, jog projekto, skirto kaimų bendruomenių jaunimui, aktoriais turi būti jauni žmonės (septyniolikmečiai–devyniolikmečiai skautai). Šie, pasirodo, turėjo kitokią videoviziją, tad, gavę leidimą, perrašė scenarijų jaunimui patrauklesne forma. Ir brolio Dovydo scenarijus bei jo sesės Agnės ir brolio Giedriaus bendras darbas tikrai pasiteisino. Vaizdo medžiaga sulaukė ne tik daugybės patiktukų, padrąsinančių bei palaikančių komentarų, bet ir 69 bendrinimų, daugiau nei 2 000 įtraukimų, beveik 14 000 pasiektų žmonių. Šia vaizdo medžiaga vėliau pakartotinai pasidalindavo kaimų bendruomenės prieš Plungės skautams atvykstant į jų bendruomenes. Už filmavimą bei montavimą ačiū Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bibliotekininkui edukatoriui Pauliui Gadeikiui.

 

Skautorama pilietiškumo savaitgalio dalyviams Alsėdžiuose

Pačioje pavasario pabaigoje, netikėtai atlaisvėjus karantininiams apribojimams, nėrėme į renginius bendruomenėse.   

Gegužės 28 d. apsilankėme pilietiškumo savaitgalio renginiuose Alsėdžiuose.  Žinodami, kad laukia nemažas iššūkis – užimti būrį gimnazistų, tam nusiteikėme, pasiruošėme ir pasiuntėme į Alsėdžius gausias pajėgas – net 24 skautus bei Žlibinų bendruomenės atstovus. Gimnazijos kieme pasiskirstėme į grupeles ir pakvietėme alsėdiškius į skautoramą. Ją pristatė ir į komandas dalyvius suskirstė brolis Žydrūnas.  

Pirmame skautoramos punkte sesė Ieva ir broliai Deividas, Giedrius bei Artūras su jaunimu diskutavo apie pilietiškumą, bendruomeniškumą, kuo paaugliai ir vyresnieji galėtų būti naudingi gyvenamosios vietos bendruomenei ir Lietuvai. Diskusijos dalyviai per VR akinius galėjo pažiūrėti skautų sukurtą vaizdo siužetą „24 valandos partizanų miške“, užduoti klausimų sesei Ievai – vienai iš sumanytojų ir dalyvių.  

Antrame punkte sesė Audronė ir broliai Andrius bei Dovydas vedė komandos formavimo užsiėmimus, mokė susikaupti, klausytis ir įveikti užduotis vadovaujantis draugo patarimais.  

Kitoje skautoramos dalyje sesė Kristina trumpai pristatė skautijos istoriją, skaičiuojančią 114-uosius metus, papasakojo apie organizacijos įkūrėją lordą Robertą Baden Povelį. Jis karininko, dirbdamas karininku, pastebėjo, kad svarbių uždavinių patikėjimas jaunuoliams duoda gerų rezultatų, todėl nutarė atsisakyti mėgstamo darbo ir įkurti skautų organizaciją bei pasišvęsti auklėjimo darbui. Padėjęs skautybei praktinės veiklos pamatus, sukūrė ideologiją, stengdamasis apimti ir duoti organizacijai visa tai, kas visais laikais kėlė ir tebekelia žmogų, yra naudinga jo charakterio formavimui, kas svarbu vaikams ir jaunuoliams, kaip geriems piliečiams, tauriems ateities žmonėms, ir išlieka vertinga iš kartos į kartą.

Sesė Olga ir brolis Laurynas papasakojo, ką galima sužinoti apie skautą iš jo uniformos, aptarė skautavimo pakopas.  

Tolesnis užsiėmimas – praktinis mazgų panaudojimas. Broliai Vilius, Julius ir Kristijonas pamokė, kaip atsipjauti virvutės panaudojant... virvutę, kaip surišti tikrąjį mazgą, praverčiantį beveik visais gyvenimo atvejais, sumegzti žvejo mazgą, policininko kilpą, papasakojo apie jų panaudojimą.

Žaidimų aikštelėje sesės Gerda ir Milda bei brolis Mykolas išmokė kelių skautiškų žaidimų.

Kadangi oras šiluma nelepino, pasirinko judresnius. Žaidimais „Pykšt-pokšt“ ir „Bomba“ ugdė žaidėjų susikaupimą ir reakciją; o visai sušalusiuosius kvietė pašokti lietuvių liaudies šokį transkverą.  

Sušilę ir praalkę žaidimų dalyje, skautoramos dalyviai keliavo į paskutinį punktą, kur mokėsi skautiškos virtuvės gudrybių. Sesės Inga, Margarita ir Gita bei brolis Vincentas mokė gamtos sąlygomis išsikepti skautiškos duonelės. Be to, vaišino visus nuo peršalimo ligų saugančiu Gondingos tunto skanėstu – citrina su cukrumi ir pipirais bei kitais gardumynais.

Skautoramoje dalyvavo šešios gimnazistų komandos. Kiekvienoje buvo nuo 10 iki 18 žmonių. Bendro dalyvių skaičiaus nežinome, nes nesuskaičiavome, tačiau būrys buvo tikrai gausus.  

Mums, skautams, buvo įdomu. Skautoramos dalyviams, regis, – taip pat, nes klausėsi susidomėję, turėjo mums klausimų, į veiklas įsijungė noriai ir aktyviai. Pasibaigus renginiui, neskubėjo išsiskirstyti, prieidavo pakalbinti, pasiteirauti rūpimų dalykų, klausinėjo apie galimybę prisijungti prie skautų stovyklų ir prie Plungės tunto.  

Po skautoramos būrys Gondingos tunto brolių prisijungė prie pėsčiųjų žygio nuo gimnazijos iki Dievo krėslo miško (Telšių r.). Dalyviams teko įveikti 25 km. Pasak Mykolo, žygis nenuvargino, broliai keliavo su skautiškomis dainomis.  

Esame dėkingi Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktoriui Regimantui Kavaliauskui, karjeros koordinatorei Daivai Gramalienei ir mokytojams, kurie buvo itin aktyvūs ir žingeidūs skautoramos dalyviai.

 

Sportinės estafetės žlibiniškiams

Paskutiniąją pavasario dieną, gegužės 31-ąją, Plungės skautai, bendradarbiaudami su Žlibinų kultūros centro darbuotojais, surengė šventę žlibiniškiams vaikams ir jaunimui „Atverkime paslaptingas dureles vasarai“.  

Kultūros centro kiemelyje 17 val. prasidėjo mįslių ir literatūrinių užduočių viktorina, kurioje mielai sudalyvavo ne tik žlibiniškiai, bet ir skautiškas jaunimas. Dėkojame Žlibinų bibliotekininkei Aldonai Lučinskienei, Kultūros centro darbuotojoms Gintarei Taurinskaitei, Alinai Bružienei ir Ingai Bumblauskaitei.  

Pamiklinus smegenis, buvo pajudinti ir raumenys – į estafetes pakvietė Plungės skautų vadovė sesė Kristina. Teko ir skubiai išsirikiuoti pagal gimtadienio datą, ir persikelti per „pelkes“, susiskaičiuoti sagas, įveikti pamėgtą rungtį „2 iš 3“, orientuotis užrištomis akimis, kuo skubiau sudėlioti dėlionę, o varžybas vainikavo gamtos daiktų ieškojimas. Taškų skaičiavimo komisijos pirmininkės Ingos duomenimis, abi komandos surinko vienodai taškų ir buvo apdovanotos šokoladukais ir sėkmę nešančiais pieštukais, kuriuos ypač įvertino dvyliktokai (žadėjo neštis į egzaminus).  

Po varžybų žlibiniškiai ir svečiai susibūrė pokalbio apie bendruomenę, vertybes, pilietiškumą. Taip pat išbandė virtualios realybės akinių edukaciją, kurios metu pažiūrėjo plungiškių skautų sukurtą  „24 valandos partizanų miške“, pažaidė žaidimų.  Pavasaris išlydėtas triukšmingai, vasara pakviesta nuoširdžiai.

 

Skautiškos Antaninės Aleksandrave

Birželio 13-ąją, Gedulo ir vilties dienos išvakarėse, praleidome Aleksandrave. Tačiau susitikimas buvo skirtas ne vien šiai liūdnai progai – tremčiai į Sibirą atminti, bet ir Antaninėms paminėti. Diena buvo saulėta, o kompanija – smagi ir gausi. Neišsiskaičiavome, bet vien vaikų ir jaunimo buvo per keturiasdešimt, o suaugusiųjų – beveik tiek pat.  

Susipažinę iškeliavome link Pakutuvėnų – kaimo, kurio visi gyventojai buvo ištremti. Pakeliui brolis Vilius, kuriam Aleksandravas – namai, nuvedė mus per laukus ir itin vaizdingus miškus iki Minijos. O vėliau – iki Dobilų šeimos, kuri taip pat buvo ištremta, namų.  

Aleksandravo bibliotekininkė ir aktyvi bendruomenės narė Virginija, pasakodama Dobilų šeimos istoriją, perteikė sudėtingą pokario laikmetį, kolūkių kūrimą, trėmimus, sugriovusius daugybės ne tik Aleksandravo apylinkių gyventojų, bet ir visos Lietuvos žmonių, gyvenimus.  

Po jaunajai kartai skirtos istorijos pamokos laukė skautiška maldelė prieš valgį ir priešpiečiai. Pasivaišinę ir pailsėję, patraukėme atgal į Aleksandravą, kur vėl valgėme, nes bendruomenės moterys mus pasitiko su ką tik išvirta koše ir namine gira.  

Pasistiprinę ėmėmės skautiškos veiklos. Vaikai ir jaunimas išbandė skautiškus pritūpimus, drambliukus, tankiukus, įvairius žaidimus bei rimtesnes veiklas – grupelėmis diskutavo apie pilietiškumą ir bendruomeniškumą, per VR akinius žiūrėjo skautų Ievos, Andriaus ir Arno sukurtą vaizdo siužetą apie laiką, praleistą partizanų miške („Vanagų“ stovyklavietėje, prie Platelių), mokėsi mazgų, kepė skautišką duonelę, susipažino su skautų organizacijos istorija ir mūsų uniformos detalėmis, klausėsi augalų muzikos. Vyresniems bendruomenės žmonėms, regis, labiausiai patiko gėlių „koncertas“ ir duonelės kepimas. Jaunimui – žaidimai ir VR edukacija. Nemažo susidomėjimo sulaukė skautų istorija, organizacijos tradicijos, uniforma.

Vėliau jau minėta Virginija Aleksandravo bendruomenės Feisbuko puslapyje džiaugėsi, kad „tiek vaikų ir jaunimo vienoje Aleksandrave jau seniai neregėjom. Ačiū skautams už iniciatyvą. Buvo labai įdomu susipažinti su skautiško gyvenimo ypatumais“.

Atsirado ir vietinių vaikų, norinčių prisijungti prie skautų. Kas žino – gal tai būsimos  skilties Aleksandrave užuomazga, juolab, kad kaime gyvena patyręs skautas brolis Vilius...

 

Skautiškos Joninės Staneliuose ir Narvaišiuose

Įsijungę į projekto veiklas, Plungės skautai šiemet net du kartus šventė Jonines – ilgiausias šios vasaros dienas praleido viešėdami rajono kaimiškose bendruomenėse.

Birželio 23-ąją, trečiadienį, Jonines šventėme su staneliškiais. Pabendravome, pasikalbėjome tiek su jaunesniais, tiek su vyresniais bendruomenės žmonėmis, jaunimas užpildė anketas apie savo gyvenamosios vietovės renginius, prisijungimą prie vietos bendruomenės. Na, tinklinio komandos šįkart nesudarėme, bet norintiems per VR akinius parodėme plungiškių skautų sukurtą vaizdo siužetą iš partizanų miško, papasakojome apie organizaciją, mūsų tradicijas ir veiklas, atsakėme į kilusius klausimus, kartu pasivaišinome.

Kitą dieną, ketvirtadienį, dalis tų pačių tunto narių bei keletas kitų patraukėme link jūros, tačiau tikslas buvo kitas – prisijungti prie Narvaišių kaimo šventės. Taip ir padarėme. Jaukioje sporto aikštelėje prie tvenkinio su narvaišiškiais bendravome pilietiškumo temomis, vedėme VR edukaciją, supažindinome su skautų organizacija, žaidėme žaidimus. Sesės Barbora ir Viltė bei broliai Vincentas ir Tadas, vadovaujami (treniruojami) patyrusio skauto Viliaus, netgi sudarė tinklinio komandą ir susigrūmė varžybose su vietiniu jaunimu. Na, didingų sportinių aukštumų nepasiekėme, bet susiradome naujų draugų.  

Po varžybų norinčius pakeliauti kvietėme prisijungti prie žygio iki menininkų Laivių sodybos. Šeimininkas Juozas aprodė ant kalnelio įkurtas Meno kūrinių kapines, mažuosius „Valdovų rūmus“, tanką, stulpą apsivijusią oranžinę kasą, didžiulę lapės skulptūrą, žuvį tvenkinyje be vandens, kitus meno kūrinius. Ne mažiau džiugino trys mielai bendraujančios ožkos, triušienė su visu būriu triušiukų, pastogėje sulipinti kregždžių lizdai, - tiesiog vasaros popietės ramybė...

Ačiū abiem bendruomenėms, priėmusioms mus svetingai ir rūpestingai. Manome, kad tai tikrai ne paskutinis susitikimas.  

 

Skautų veiklos įsiliejo į kaimų bendruomenių sąskrydį

Liepos 3-ąją penkiolika Plungės skautų bei Žlibinų bendruomenės savanorių bei keletas jaunesnių brolių ir sesių prisijungė prie linksmos, nuotaikingos, draugiškos kaimų bendruomenių atstovų šventės „Tegu bendrumas mus vienija – 2021“. Tai Plungės rajono bendruomenių sueiga - konferencija, į kurią susirinko apie 250 aktyvių, veiklių kaimuose gyvenančių žmonių, noriai besidalijančių sukaupta patirtimi. Vyko smagūs, išradingi bendruomenių kolektyvų pasirodymai, kuriuose jie inscenizavo žinomas pasakas, konkursas „Patiekalai iš vaikystės“, įvairios varžytuvės, edukacijos, senieji kiemo žaidimai.  

Gondingos tunto atstovai, įsikūrę skautiškame kiemelyje, kvietė daugiau sužinoti apie skautus, uniformos detales ir kitą simboliką, tradicijas. Taip pat – pasikalbėti apie bendruomeniškumą, pilietiškumą, aktyvų įsijungimą į gyvenamosios vietovės veiklą, per VR akinius pažiūrėti  vaizdo siužetą „24 valandos partizanų miške“. Žinoma, ir pažaisti žaidimų. Ne tik per VR akinius, bet ir senovinių, kuriuos pamena seneliai – „Kerės“, „Karaliaus“. Jei „Kerė“ sulaukė daugiau stebėtojų, tai „Karalius“ – ir būrio aktyvių dalyvių, tarp kurių buvo ir visai mažų, ir jau garbaus amžiaus sulaukusių.   

Šįkart nebuvo daug besidominčių skautiškais mazgais, aplinkybės neleido pasiklausyti augalų muzikos, užtat įsegamų ženkliukų piešimas ir gaminimas buvo bene populiariausia pramoga, kurią lenkė gal tik VR akinių edukacija ir, sakyčiau, skautiškos duonelės kepimas bei skanavimas.

Žodžiu, šventė buvo kupina veiklų, pramogų, gardžiausių vaišių, puikių dovanų, naujų pažinčių ir beužsimezgančių draugysčių. Džiugu, kad skautiškame kiemelyje apsilankė gerokai daugiau nei 100 įvairaus amžiaus kaimų bendruomenių atstovų (net pritrūkome formelių ženkliukams, kurių turėjome per 100). Ne mažiau džiaugiamės sulaukę kvietimų iš bendruomenių (pavyzdžiui, Kantaučių, Stalgėnų) atvykti su projektinėmis veiklomis į jų šventes.  

Tai artimiausiu metu ir darysime. Liepos 17 dieną laukia Kulių miestelio vasaros šventė, prie kurios prisijungsime su skautiškomis edukacijomis, žaidimais bei siurprizais. Po savaitės – liepos 25-ąją - vyksime į Kantaučius, o rugpjūčio 15-ąją esame laukiami Stalgėnuose. Žodžiu, projektinės veiklos tęsiasi. Tad laukia nauji nuotykiai, nuoširdūs pokalbiai ir, žinoma, nauji žmonės. Vieni tampa naujais pažįstamais, o su kai kuriais mezgasi draugystė, taigi, ir tolesnis bendravimas. Dabar namai bendresne prasme – ne tik gimtoji Plungė, bet ir jos kaimiškosios bendruomenės.

 

S. Kristina Pilitauskienė

 

Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam
komentarų nėra
Atgal
 

 

  

 

 

   

 

© Plungės rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Vytauto g. 12, LT-90123 Plungė. Rašykite mums - savivaldybe@plunge.lt
Sprendimas:IDAMAS